OFIARODAWCY

Galeria posiada wiele przedmiotów z dawnych, nieraz bardzo odległych lat. Należą do nich, przedmioty codziennego użytku, pamiątki, bibeloty, ozdoby, przedmioty kultu religijnego, fotografie, dokumenty, książki, pocztówki, medale, porcelana, narzędzia stolarskie, fryzjerskie, ślusarskie, maszyny biurowe, części wyposażenia domu.

Gdy w połowie lat 90. XX wieku zacząłem snuć wizję powstania Galerii i pisać o tym w Gazecie Polickiej, od mieszkańców Polic i nie tylko zaczęły napływać do mnie różnego rodzaju dary, od nader osobliwych, po zwyczajne drobiazgi, przekazywane głównie przez dzieci.

Niektóre z nich są cennym wyposażeniem w ekspozycji Galerii. Inne są odkładane do magazynku „na zaś” do ekspozycji okazjonalnych, tematycznych. Do magazynku odkładam także ciekawe drobiazgi współczesne, które za 20-30 lat będą już „pachniały przeszłością” i będą miały wartość... tak, tak muzealną!

Forma przekazywania pamiątek jest różnorodna. Większość z nich jest przekazana na zawsze, część wypożyczona jest na czas określony lub nieokreślony. Oznacza to, że właściciel pamiątki nie chce jej tracić, ale zarazem nie trzymać w szufladzie lub komórce tylko umożliwić jej pokazanie. Odnotowane jest to w stosownym piśmie. Przykładem takich pamiątek jest choćby zegar szafowy- własność parafii p.w. św. Kazimierza, pisma kościelne, czy też ozdobny szczyt kominka.

W zasobach GHP są także dary nader osobliwe. Przykładem mogą być sztandary ZBOWiD-u i Szkoły Podstawowej nr 3. W 2008 roku burmistrz Polic Władysław Diakun przekazał Galerii tablicę z pasa granicznego, zdemontowaną w momencie wejścia Polski do układu z Schengen i otwarcia granicy. Tablica już jest niewątpliwą cenną pamiątką dla potomnych. Tenże sam burmistrz przekazał Galerii...butelkę po szampanie, otwartą o północy na przełomie II i III tysiąclecia podczas spotkania z mieszkańcami Polic 1999/2000. To też ciekawa pamiątka.

Oczywiście najcenniejsze są przedmioty pochodzące z Polic i okolic. Ale wywodzące się z innych regionów też są mile widziane, gdyż wyobrażają w dużym stopniu życie policzan na przestrzeni wieków. Stąd np. kołowrotek z centralnej Polski, tylko nieznacznie różni się od tego używanego na Pomorzu w okolicach Szczecina.

GHP nadal zbiera, kolekcjonuje, przejmuje i eksponuje dary od policzan. Zachęcam do przekazywania starych, często niepotrzebnych przedmiotów do Galerii. Wzbogacą one stan posiadania Galerii i wiedzę o przeszłości jej mieszkańców. Obecnie liczba osób, które przekazały do GHP jakikolwiek przedmiot, wynosi ponad 130.

Osoby zainteresowane przekazaniem Galerii historycznych pamiątek zachęcam do KONTAKTU.