O Policach w Polskim Radio

Chyba z dwa lata temu o Policach mówiono już w Polskim Radio. Audycja „Szczecin we wtorek” prowadzona przez Agatę Rokicką i Arkadiusza Bisa wychodzi nieraz poza granice wielkiego miasta i przybliża słuchaczom inne miejsca, godne uwagi. Wówczas w studio zasiedli dwaj pracownicy szczecińskiego IPN, przedstawiciele Stowarzyszenia „Skarb” oraz ja. Dyskusja była zawężona do okresu II wojny światowej, fabryki benzyny syntetycznej oraz obozów wokół niej istniejących.>>> POBIERZ PLIK Z ZAPISEM AUDYCJI

Tym razem we wtorek 18 listopada w studio zasiadłem wraz z synem Jakubem. Obu nas oprócz więzów krwi łączy m. in. zainteresowanie Policami, ich losem od samego początku istnienia. Rozmowa tym razem skoncentrowała się na zbliżającej się rocznicy 750- lecia nadania praw miejskich miastu nad Łarpią. Jubileusz to nader zacny i warto wszem i wobec ogłaszać ten fakt. Niewiele jest miast pomorskich lokowanych wcześniej niż Police.

Rozmowa inspirowana przez Agatę i Arka- twórcy znanego portalu szczecińskiego „Sedina”, potoczyła się wartko. Ja mówiłem o przeszłości miasta, zaś Jakub o miejscach wartych odwiedzenia. Mówiliśmy o ludziach związanych z Policami przed II wojną światową oraz o współczesnych policzanach, którzy pracują, m. in. Wiesław Gaweł, Edward Fudro, Aleksander Doba lub pracowali na rzecz promocji miasta- dr Włodzimierz Brzeziński i Krzysztof Toboła. Wspomnieliśmy stowarzyszenia: „Skarb”, „Impuls”, „Łarpia”, „Czas- Przestrzeń- Tożsamość”. Mówiliśmy o relacjach z Niemcami, Miejskim Ośrodku Kultury, Jarmarku Augustiańskim, polickim lapidarium o osobliwościach miasta, które przez turystów jest omijane.

Nadchodzący jubileusz jest możliwością zamiany tego stanu rzeczy. Police niestety nie leżą na szlaku n. p. południe- północ jak inne miasta. Jadąc do Szczecina nie przejeżdżamy przez Police. Musimy tam dojechać „extra”. Stąd, aby ściągnąć do miasta autokar pełen turystów, trzeba odpowiedniej reklamy i zachęty do pofatygowania się 15 km dalej na północ.

Mówiliśmy o dobrej atmosferze jaka panuje w Policach w kierunku zgłębiania przeszłości miasta oraz tworzenia tradycji dziś, która za lat 20-30 będzie już faktem i historią współczesnych Polic. Wspomnieliśmy o planach wydawniczych, które mamy zamiar zrealizować.

Nasza wizyta w studio była świetną okazją do promowania Polic. Warto to czynić gdzie się tylko da. Mamy pomysły na dalsze działania w tym kierunku!

Komentarze