Ruszyły zabawy z historią

W poniedziałek 15 grudnia w Galerii Historycznej Polic w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach rozpocząłem cykl „Zabaw z historią” przeznaczony dla przedszkolaków z terenu Gminy Police.Projekt, który będzie kontynuowany do czerwca 2010 roku, ma za zadanie umożliwienie najmłodszym dzieciom pierwszego kontaktu z historią poprzez zajęcia aktywne, ruchowe, manualne umożliwiające przedszkolakom łatwiejsze zrozumienie upływu czasu, podziału przedmiotów na stare i nowe, bezpośrednie zetknięcie się z eksponatami Galerii.

Projekt jest pierwszym z elementów upowszechniania elementarnej wiedzy o Policach w kontekście zbliżającej się 750-rocznicy nadania praw miejskich Policom w 2010 roku. Wiele placówek muzealnych, w tym n.p. Muzeum Narodowe w Szczecinie, prowadzi podobne zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Wzorcowe pod tym względem jest Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, słynące z nieszablonowych metod uczenia i przypominania historii i budowania, wzmacniania poczucia patriotyzmu wśród odwiedzających.

Jako pierwsze do MOK-u przybyły przedszkolaki z Przedszkola Publicznego z Trzebieży pod opieką Wioletty Janyszek oraz Magdaleny Straburzyńskiej i Doroty Wierzbickiej. Tematem pierwszych zajęć” byli „Muzealni szperacze”. Zabawa z historią zaangażowała dzieci, czas pobytu w MOK przedłużył się z planowanej godziny lekcyjnej do półtorej godziny. Najpierw spotkaliśmy się w hallu MOK pod tańczącą figurą Mikołaja /wszak to okres przedświąteczny/, później była kilkuminutowa wizyta w Galerii, a następnie rozpoczęliśmy zabawy i zajęcia manualne w pracowni plastycznej. Dzieci dużo mówiły o tym, że ich rodzice posiadają w domu stare przedmioty. Były aktywne i świetnie przygotowane do zajęć.

Fot. Tomasz Łój

Komentarze