II Zabawy z historią - Herb Polic

W nowym roku szkolnym w Galerii Historycznej Polic rozpoczęliśmy drugi cykl projektu „Zabaw z historią”. Nowy temat: „Herb Polic”- znak miasta, z którym się utożsamiamy. Trzeba wracać do tradycji znaku szkoły, zakładu pracy, środowiska, stowarzyszenia, klubu. W kontekście 750- lecia Polic zapoznanie dzieci z elementem tożsamości miasta- herbem, jego znaczeniem, wyglądem wydaje mi się szczególnie zasadne i konieczne.

Z „Zabawami” ruszyliśmy 13 listopada. Na dobry początek odwiedziła nas grupka dzieci z PP nr 8 z Ireną Buraczewską, Ewą Surmą, w trzy dni później z tej samej placówki kolejna grupa z Zenoną Kupidurą i Katarzyną Drytkiewicz. 27.11 w piątek do MOK przybyli podopieczni ze SP nr 2 z Martą Polechońską i Ewą Weisbrodt (kl. „0” i kl. 1). Z kolei w najbliższy poniedziałek 30 listopada MOK odwiedzą podopieczne Renaty Stępniewskiej z pobliskiego PP nr 1. Kolejne terminy są już zajęte do połowy grudnia, wszak wkrótce potem zacznie się przerwa świąteczna.

Po przybyciu do MOK witamy dzieci w holu obiektu. Ruszamy do Galerii obejrzeć wystawę, podotykać skarby, zobaczyć na własne oczy dziwne przedmioty. Kilka minut w GHP upływa szybko, zatem przemieszczamy się do pracowni plastycznej. Tam dzieci zasiadają za stołami. Zaczynamy snuć opowieść o herbie miasta. Dzieci w przystępny sposób (wszak to 5-6 latki) poznają znaczenie słów: znak, logo, herb. Poznają podstawowe kolory i symbole używane w heraldyce. Poznają barwy herbu Polic. Określają rodzaje kolorów. Słuchają krótkiej opowieści o gryfie, znaku polickiego herbu. Określają jego elementy: korona, głowa gryfa, dziób, język, oko. Następnie podzieleni na grupki (bardzo chętnie) układają puzzle z herbem miasta. Na koniec na pamiątkę otrzymują do pokolorowania herb, oraz pamiątkowe dyplomy „Jestem małym historykiem”. Własnoręcznie podbijają swój dyplom pieczęcią GHP. Ani się spostrzegamy i w MOK mija 45-55 minut!

Projekt obejmuje zasięgiem wszystkie przedszkola gminy polickiej z 5-6 latkami z owych placówek, oraz uczniów kl. 1 ze szkół podstawowych. Zapraszam do MOK i GHP kolejnych małych, przemiłych policzan.

Fot. Marta Polechońska i Katarzyna Drytkiewicz


Komentarze