Bombardowania Szczecina i Polic

Jesienią 2009 roku na rynku księgarskim ukazała się pozycja - rarytas. Szczególnie dla miłośników historii w naszym mieście. Tytuł książki: „Kurs bojowy Szczecin. Bombardowania Szczecina i Polic na tle wojny powietrznej w Europie (1940- 1944)”, autorzy: Grzegorz i Jakub Ciechanowscy, Marek Murawski.

223- stronicowa pozycja ukazuje w sposób niezwykle szczegółowy, rzetelny, ważny fragment II wojny światowej, jaką była walka powietrzna lotnictwa III Rzeszy, aliantów i Sowietów. Szczecin wielkie miasto z dużymi zakładami przemysłowymi (port, stocznia) stały się obiektem szczególnego zainteresowania aliantów. Podobnie jak pobliskie Police ze swą Hydrierwerke AG Pölitz.Dotąd nasza wiedza opierała się na powojennych opracowaniach historyków m. in. Bogdana Frankiewicza, ponadto szczątkowo Henryka Mąki i Jerzego Dunina-Wąsowicza, oraz zachowanych źródeł np. „Kronika wojenna Szczecina”. Z czasem, gdy możliwości poszukiwawcze poszerzyły się (internet), przybyło wiele nowych faktów, dając szeroki, nieznany dotąd obraz tragicznej II wojny światowej w dolnym biegu Odry, blisko Bałtyku, w Szczecinie i okolicach.
Autorzy korzystali z materiałów, wydawnictw, opracowań historyków anglosaskich, niemieckich, radzieckich i rosyjskich, polskich. Liczne fotografie ukazujące typy samolotów, bombardowania, pilotów zebrali z licznych archiwów polskich, amerykańskich, zbiorów prywatnych.

Książka podzielona jest na trzy części. W pierwszej czytelnik wprowadzony jest w atmosferę pierwszych lat wojny w Szczecinie, pierwszych nalotów odwetowych (1940-1941). W drugiej dokonano analizy dochodzenia do kulminacyjnego momentu wojny, w trzeciej zaś omówione są skutki potężnych, uciążliwych nalotów na Szczecin i Police (1944-1945). Trzecia część zawiera najwięcej treści o Policach, fabryce, skutkach bombardowań. Koneserom lotnictwa przypadną do gustu obszerne, szczegółowe opisy rożnych formacji lotniczych, typów samolotów, ich dane techniczne. Bogate są załączniki: kalendarium nalotów, struktury organizacyjne formacji powietrznych, meldunki załóg.

Książkę czyta się wartko, choć jest pisana specjalistycznym językiem znawców tematu (wiele szczegółów technicznych). Policzan zainteresuje przede wszystkim nowymi dotąd nieznanymi szczegółami, opisami. Przy najbliższej okazji poddam je analizie i zamieszczę na blogu. Pozycja o której piszę została wydana przez Szczecińskie Towarzystwo „Pogranicze”. Kosztuje 29 złotych.

Komentarze

Unknown pisze…
witam.

idzie te pozycje jeszcze gdzies dostac?
M pisze…
Wznowienie wydane przez:
http://www.marszalek.com.pl/sklep/produkt/3599/kurs_bojowy_stettin__bomb.html
Unknown pisze…
Tę ksiązke mam :D chcialem 1 wydanie
Unknown pisze…
te 2 wydanie mam. poszukuje pierwszego