Wielka Orkiestra z historią w tle

Wśród wielu przedmiotów przeznaczonych na aukcję XVIII edycji WOŚP w Policach nie zabrakło akcentów związanych z historią naszego miasta. Znany i popularny twórca portalu www.trzebiez.pl Andrzej Kowalik przekazał do sprzedaży widokówkę datowaną na 1901 rok ukazująca Trzebież z kościołem i otoczeniem. Widokówkę kupił mieszkaniec osady burmistrz Władysław Diakun.Ciekawe i sympatyczne przedmioty przekazali na aukcję w Miejskim Ośrodku Kultury członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb”. Była to „wejściówka” dla 2 osób na liczenie nietoperzy w podziemiach fabryki benzyny syntetycznej 23 stycznia 2010 roku. Ponadto „Skarb” przekazał do licytacji 2 butelki ze szczecińskiego browaru po piwie bergschlos i elysium oraz „Ruiny na bunkrach”, wspomnienia Józefa Jagodzińskiego z pobytu w KL Stutthof Auβenlager Pölitz. Na koniec Dariusz Szaliński i jego znajomi ze stowarzyszenia wręczyli zdjęcie lotnicze z 1944 roku ukazujące zbombardowaną fabrykę, z oznaczonymi, zinwentaryzowanymi przez „Skarb” zachowanymi do dziś obiektami.

Miałem przyjemność prowadzić licytację i sprzedać m. in. te wspomniane przeze mnie przedmioty i pamiątki. Nietoperze za 150 złotych (tyle zlicytowano „wejściówkę”) będzie liczył wspomniany Andrzej Kowalik - miłośnik przeszłości tego miasta, znany kolekcjoner i posiadacz niezliczonej ilości pamiątek z dawnych Polic, Trzebieży i innych miejscowości z terenu gminy.

Dziękuję w imieniu organizatorów Andrzejowi i „Skarbowi” za wsparcie finansowe o kilkaset złotych szczytnego celu, jakim jest ratowanie zdrowia i życia małych Polaków.
.

Komentarze