Lekcje historii regionalnej

Na forum internetowym www.police.info.pl został podjęty temat lekcji historii regionalnej. Padło tam pytanie, czy w Policach taki rodzaj edukacji w szkołach istnieje, czy też nie. Jak jest w szkołach nie wiem, choć dochodzą do mnie pozytywne wieści, że niektórzy nauczyciele historii opowiadają swoim uczniom o przeszłości Polic. Bardzo dobrze!

Ale nie wszyscy miłośnicy historii wiedzą o działaniach edukacyjnych istniejącej od 2000 roku Galerii Historycznej Polic w Miejskim Ośrodku Kultury. Zachęcam więc do odwiedzenia strony MOK lub kliknięcia na zakładki blogu www.police750.blogspot.com na stronach Gminy Police, Wirtualnych Polic, Biblioteki Miejskiej, Andrzeja Kowalika, Zenona Owczarka. Na blogu jest bowiem wiele informacji o lekcjach historii, projektach zrealizowanych w tym zakresie.

Zatem przypomnę, że Galeria Historyczna Polic od samego początku działalności (2000) prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną z zakresu historii regionalnej. Polega ona na:
- prowadzeniu w Galerii lekcji historii dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, licealistów,
- uczestniczeniu na lekcjach w szkołach na prośbę nauczycieli,
- oprowadzaniu wycieczek klasowych po ciekawych miejscach miasta i regionu,
- uczestnictwo w cyklicznych gawędach historycznych organizowanych przez GHP w MOK,
- pomoc w zdobywaniu materiałów piśmiennych i ikonograficznych uczniom i osobom zainteresowanym.

Spotkania na lekcjach historii są stale inspirowane przeze mnie w GHP. Obecność na takich lekcjach odnotowana jest w Księdze Odwiedzin GHP.

Dla przykładu w latach 2009-2010 w kontekście zbliżającego się jubileuszu 750- lecia nadania praw miejskich Policom, Galeria szczególną edukacją objęła polickich przedszkolaków. Zrealizowaliśmy dwa projekty:
- „Muzealni szperacze”,
- „Herb Polic”.

W obu projektach uczestniczyły dzieci ze wszystkich przedszkoli publicznych z Polic, Tanowa, Trzebieży. W sumie ponad 400 przedszkolaków wraz z wychowawczyniami.

Z kolei w listopadzie 2010 roku mimo, że Galeria została zalana wodą z przeciekającego dachu spotkania z nauczycielami i ich klasami odbywały się w sali konferencyjnej MOK. Skorzystała na tym Szkoła Podstawowa nr 8 prosząc o realizację spotkań z ośmioma VI-tymi klasami na temat Mścięcina. Projekt został zrealizowany w niespełna miesiąc przy pomocy wykładu, prezentacji multimedialnych, pomocy dydaktycznych: makiety grodu słowiańskiego, chaty średniowiecznej, starych przedmiotów, replik i kopii. W projekcie wzięła udział blisko 180 osobowa grupa uczniów i uczennic.Tymczasem...

...wystawa w GHP została przeorganizowana, urządzona na nowo. Niektóre eksponaty powędrowały do magazynku. Inne zawisły na planszach lub wylądowały w gablotach. Napisy informacyjne są dwujęzyczne, tekst jest po polsku i niemiecku. W ostatni piątek 11 lutego „nową” GHP odwiedziły dzieci z klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 3 z wychowawczynią Iwona Zioło i z „ósemki”- klasa 4 c wraz z Barbarą Witkowską.Kto jest zainteresowany wie, że lekcje historii regionalnej można umawiać ze mną poprzez kontakt - tel. 608 036 041, lub poprzez e-mail jmatura@gminapolice.pl. Warto też wchodzić na stronę internetową MOK, a w zakładce odwiedzać ten blog historyczny.

Na zakończenie pragnę poinformować, że w latach 2000-2011 Galerię Historyczną Polic odwiedziło ponad 4.500 osób, w tym dzieci.

jan

Komentarze