Ze zbiorów Galerii (1)

Jednym z najbardziej okazałych eksponatów, jakie prezentowane są w GHP jest XVIII wieczna dębowa skrzynia posażna z 1746 roku.

Stylizowana w metalu data wraz z inicjałami właścicielki znajduje się na licu skrzyni. Z boku zamontowano uchwyty do jej przenoszenia. Skrzynia posiada dodatkowe stylizowane elementy ozdobne oraz niesprawny zamek. Pokrywa skrzyni jest współczesna. Jej dno sporo sfatygowane wymaga naprawy. Całość zachowana w dobrym stanie jest niewątpliwą ozdobą Galerii.Zabytek ruchomy przekazał do GHP kilka lat temu Jerzy Piskulak, były mieszkaniec Polic, kolekcjoner staroci, jeden z pierwszych nauczycieli historii regionalnej, który spotykał się z dziećmi i młodzieżą we...własnym domu. Jego mieszkanie było małym muzeum wyposażonym w przeróżne pamiątki sprzed lat.

Dziś w skrzyni przechowuję różne klamoty, w tym środki do konserwacji drewna, metalu.

Skrzynie posażne były w dawnych czasach nieodłącznym elementem wyposażenia domu. Przekazywano je z pokolenia na pokolenie. Zwykle otrzymywały je panny, które opuszczały rodzinny dom i wychodziły za mąż. Do skrzyni pakowano poduszki, pościel, ubiory, rodzinne pamiątki, kobiece ozdoby.
jan

Komentarze