Symbole miasta

Police mają wiele ciekawych miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Zwykle w pośpiechu dnia mijamy je niezauważonymi, choć stanowią kolejne charakterystyczne symbole miasta. Pisaliśmy o najważniejszych, dziś przypomnę te miejsca i obiekty, które są lub ich nie ma, gdyż w przeszłości zostały zniszczone lub rozebrane.

Obelisk


W 1949 roku w Policach wolą ówczesnych rządzących postanowiono ustawić pomnik ku czci 5 rocznicy powstania PKWN. Wskazano miejsce: centrum rynku vis a vis dawnej proboszczówki, na kościelnym placu obok kaplicy kościoła mariackiego. Dzięki zdjęciom wiemy, że był to czarny, niewyniosły obelisk o wysokości nieco ponad 2 metry, osadzony na trzech cementowych stopniach. Umocowano na nim tablicę z treścią: „Ku czci 5-ej rocznicy powstania P.K.W.N”. U góry widniało stylizowane godło Polski. Później pomnik został zmodernizowany na smukły słup o zwężonej postawie i szerszym szczycie. Ciekawostką jest fakt, że ustawiono go na tablicy epitafijnej poświęconej jednemu z burmistrzów Polic, która znajdowała się w rozebranym w 1895 roku kościele mariackim w rynku. Kościoła nie ma, epitafium też.

Policki grajek


Tę figurkę zna wielu policzan. Mały grajek, harmonista, odpoczywał przez wiele lat pod rozłożystym dębem naprzeciw komendy milicji w starych Policach przy ul. Grunwaldzkiej. Relaksował się nikomu nie przeszkadzając. Po zmianach społeczno- politycznych przekształceniu milicji w policję i zmianie miejsca komendy z ul. Grunwaldzkiej na Siedlecką, grajek powędrował za mundurowymi i stanął obok wejścia do komendy. Sympatyczna sprawa!

Wzgórze Maryjne

Na terenie polickiej gminy znajduje się kilkanaście sakralnych zabytków architektonicznych. Wzgórze Maryjne w Jasienicy jest w polickiej gminie jednym z najpiękniejszych miejsc. Kompleks obejmujący ruiny zespołu poklasztornego augustianów z XIII wieku, późnogotycki kościół, tworzą wraz z otoczeniem i starodrzewiem niezwykłą enklawę przeszłości. Po odejściu z Jasienicy w I połowie XVI wieku zakonników, zabudowę zmodernizowano nadając jej w XVIII wieku bardziej świecki charakter. Taki stan przetrwał do lat 60. XX wieku. Później zabudowa niszczała aż do stanu obecnego.

Pomnik w Trzeszczynie


To jedno z nielicznych miejsc upamiętniających naocznie tragedię II wojny światowej więźniów kilku narodowości, którzy w okresie II wojny światowej pracowali na rzecz III Rzeszy w Hydrierwerke AG- fabryce benzyny syntetycznej. Jedno z nielicznych, ale najstarsze. W 1967 roku pomnik ukazujący postaci umęczonych więźniów, dłuta Mieczysława Weltera został odsłonięty i tkwi przy ruchliwej szosie Police- Trzeszczyn- Tanowo do dziś. Tablice marmurowe zastąpiły kilka lat temu mosiężne z zupełnie innymi zapisami chwalącymi, armię radziecką, wyzwolicieli Polic.
jan

Komentarze

Unknown pisze…
gdzie ten grajek jest obecnie to kopia tego co jest na jasnych błoniach?Na pocztówce stoi koło kościoła na wojska polskiego teren kina bajka.Gdzie on jest?