Spotkanie w Rieth

1 maja w zimny jak licho poranek wybrałem się do Rieth na święto graniczne Rieth i Nowego Warpna. Powodem wyjazdu było zaproszenie do uczestnictwa w dyskusji polsko- niemieckiej na temat walorów turystycznych Zalewu Szczecińskiego.

W dyskusji uczestniczyli Nicole Spittel- Greifswald, przewodniczący Stowarzyszenia Niemiecko- Polskiego- Klaus Wils, burmistrz Nowego Warpna Władysław Kiraga, Michał Olszewski oraz ja. Z Michałem ustaliliśmy, że będziemy mówić: on o trasach rowerowych, zaś ja o historii i przeszłości i związanych z tym atrakcjami na terenie powiatu i gminy Police.

W swym występie powiedziałem mniej więcej tak: „Turystyka jest ściśle związana z historią. Podróżujemy podziwiając piękno krajobrazu, walory przyrodnicze regionu. Ale też zastanawiamy się jaka była przeszłość odwiedzanych przez nas okolic. Oko turysty cieszy także napotkany na trasie zabytek.
Chciałbym zwrócić uwagę na najciekawsze miejsca w gminie Police. To przede wszystkim fabryka benzyny syntetycznej, w której w latach II wojny światowej produkowano z węgla paliwo ciekłe- benzynę. Okres wojny ciągle jest mało znany ludziom. A były koncern to najciekawszy, choć tragiczny w swej wymowie obiekt historyczny. Drugim miejscem godnym odwiedzenia są ruiny poaugustiańskiego klasztoru w Jasienicy. To miejsce jest chętnie odwiedzane. Warto także powędrować przez wsie gminy Police, by ujrzeć obiekty sakralne- wiejskie kościółki w Trzebieży, Niekłończycy, Tatynii, Pilchowie, Przęsocinie.


Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie historią naszego regionu. Upowszechnia ją m.in. Galeria Historyczna Polic oraz Stowarzyszenie „Skarb” w swej siedzibie na terenie fabryki. Ważne jest także to, że pojawia się coraz więcej literatury na ten temat. Także za pomocą internetu można poznawać gminę, powiat policki. Strony łatwo jest znaleźć i z nich korzystać. W imieniu własnym i siedzących tu zacnych osób zapraszam do odwiedzanie Polic i gminy polickiej”.

Głos zabierali pozostali prelegenci. Były pytania obecnych osób. Wśród nich byli burmistrz Polic Władysław Diakun, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Król, zasłużony dla dobrych sąsiedzkich stosunków polsko- niemieckich były starosta Uecker- Randow Siegfried Wack, dyrektor MOK- Anna Ryl, nadleśniczy Antoni Michnowicz, przedstawiciele samorządów z Hintersee, Lückow, Rieth. Spotkanie było ciekawe i owocne.

Już po jego zakończeniu ruszyłem uliczkami Rieth w kierunku zamku (dziś już prywatnej posiadłości, do której nie ma dostępu). Wiedzie do niego piękna lipowa aleja. Perełką osady jest kościół z XVIII wieku, w którym nabożeństwa odprawiał znany i ceniony w Policach, niedawno zmarły pastor Wulf Gaster.
jan

Komentarze