Spotkanie w Tanowie

W piątek 25 listopada o godz. 17.00 rozpoczęła się druga i zarazem ostatnia prezentacja monografii „Tanowo wczoraj i dziś”.

Spotkanie odbyło się w bibliotece szkolnej szkoły podstawowej w Tanowie. Zjawiło się na nim kilkadziesiąt osób, w większości tanowian. Wśród nich zaszczycili swą obecnością ks. prob. Włodzimierz Olszewski, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Król, były starosta Powiatu Polickiego 1998-2002 Lech Bartnik, sołtys osady Zygmunt Kołacki - wszyscy mieszkający w Tanowie. Pozostałe zacne osoby w zdecydowanej większości były mi znane i cieszyłem się z ich obecności.Spotkanie nie różniło się niczym szczególnym od promocji pozycji w MOK. Przedstawiłem szerzej genezę powstania monografii, źródła z których korzystałem: Berghaus, kroniki, rozmowy z ludźmi. Rozmawialiśmy o tanowskich tajemnicach: były kościół, współczesna świątynia, dzwonnica, Góra Żalisko, cmentarz, Mackensen, II wojna światowa.Jest jeszcze wiele niewyjaśnionych tajemnic. Może to się zmienić, gdyż osoby obecne na spotkaniu zadeklarowały chęć pomocy poprzez udostępnianie rodzinnych materiałów ikonograficznych, jakie zalegają opasłe szuflady starych tanowskich domów.

Spotkanie w bibliotece, w której mieściła się niegdyś mała salka gimnastyczna (to też historia) upłynęło w miłej atmosferze. Osobiście dziękuję koledze po fachu nauczycielowi angliście z naszej szkoły Krzyśkowi Adamczakowi za pomoc w przygotowaniu spotkania.

„Tanowo wczoraj i dziś” lada dzień będzie można kupić w kiosku CITiK w MOK (dawna kasa kina MOK) w cenie 15 zł za egzemplarz.
jan

Komentarze

Anonimowy pisze…
Czy planowana jest również sprzedaż wysyłkowa. Chętnie nabyłbym tę pozycję.