Galeria w tym roku

Galeria Historyczna wchodzi w 15 rok istnienia i funkcjonowania. Pierwsze trzy lata istnienia to gromadzenie zbiorów, prace koncepcyjne nad urządzeniem wystawy, opracowanie zakresu działalności. Jak dotąd trzema najważniejszymi aspektami działania GHP jest edukacja historyczna dzieci, młodzieży, szeroko zakrojona działalność publicystyczna choćby poprzez blog police750, artykuły, w lokalnej prasie oraz gromadzenie i opracowanie zbiorów przed i powojennych.

Jedną z form działalności edukacyjnej, publikatorskiej są gawędy historyczne, spotkania ze znanymi, ciekawymi osobami: historykami, regionalistami, publicystami, szperaczami historii, którzy wiedzę o regionie mocno nam przybliżają.

W 2012 roku zaplanowałem organizację czterech gawęd:

29.2 Dominik Wołyński - „Naziemna obrona przeciwlotnicza Hydrierwerke Pölitz w latach II wojny światowej”. Sala konferencyjna MOK, godz. 17,30.
18.4 Antoni Adamczak - „Tajemnice Puszczy Wkrzańskiej”,
26.9 Bartosz Sitarz - "Police i okolice w pierwszych latach powojennych (1945 - 1950)",
28.11 „Rola internetu w popularyzacji historii regionalnej”.

Jak zawsze w obu pomieszczeniach Galerii, pracowni plastycznej MOK odbędą się kolejne spotkania z dziećmi i młodzieżą polickich szkół. Będę otwarty na każdą propozycję i potrzebę ciekawego spędzenia czasu w terenie w kontekście historii regionu. Na blogu pojawią się kolejne teksty dotyczące nie tylko historii, przeszłości, ale także każdej inicjatywy społecznej podkreślającej tożsamość Ziemi Polickiej.Ponieważ zbiory Galerii obejmują coraz większą ilość przedmiotów i pamiątek powojennych pokażę we wrześniu na wystawie przedmioty codziennego użytku, techniki z tego okresu. Galeria będzie jak dotąd współpracować z innymi podmiotami: gminy, stowarzyszeniami w dziele propagowania małej polickiej ojczyzny. Zatem mnie obowiązuje hasło „do roboty”, a miłośników przeszłości Polic „do zobaczenia” na kolejnych przedsięwzięciach GHP oraz na stronach blogu police750!
jan

Komentarze