Rowerem śladami przeszłości

Wreszcie znalazłem czas, by w sobotni poranek 4 sierpnia rano o 6.30 wyruszyć na 30 km wycieczkę z Tanowa na Głębokie i przez Wołczkowo, Dobrą, Grzepnicę, Sławoszewo, Bartoszewo wrócić do miejsca zamieszkania.

Pogoda była wyśmienita, poranny chłodek zachęcał do pedałowania i oglądania się wokół siebie. Zrobiłem dwa przystanki by odwiedzić w Wołczkowie  cmentarz oraz kościół i w Dobrej kościół.

Te dwie świątynie są zabytkami dużej klasy. Kościoły kamienne, w Wołczkowie z dobudowaną ceglaną wieżą i w Dobrej pochodzą z XIII w. Oba mają portale uskokowe. W Dobrej przebudowany w 1875 r., o czym informują metalowe cyfry wkomponowane w cegły. W Wołczkowie kościół jest odnawiany w ramach projektu unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Efekty już widać: brukowy trotuar wokół kościoła, świeżo odnowione ściany obiektu, prace na  przykościelnym placu. W rogu pod murem dojrzałem resztki płyt nagrobnych sprzed 1945 r. W Wołczkowie jest wiele stodół sygnowanych datą budowy i inicjałami posiadacza. Jedna z nich jest „moja” – „1902 JM”.


W Dobrej na przykościelnym placu widnieje dzwonnica z niewielkim dzwonem wykonanym w pracowni Vossa w Szczecinie, tablica poległych mieszkańców gminy Dobra w wojnie 1914-1918. Niestety w dniu mojej wizyty oba kościoły były zamknięte i pewnie można ujrzeć ich wnętrze tylko podczas mszy i nabożeństw. W tym momencie wielki ukłon w stronę mojego tanowskiego proboszcza Marcina Madeja, który po objęciu probostwa zamontował kratę ochronną w kruchcie i w każdym momencie można tu w Tanowie zatrzymać się, by pomodlić się spoglądając jednocześnie na wnętrze.

Na zdjęciach kolejno: kościół, mini lapidarium, szczyt jednej ze stodół w Wołczkowie, kościół w Dobrej, data przebudowy ściany południowej świątyni, płyta pamięci poległych podczas I wojny światowej w gminie Dobra.
jan

Komentarze