Zabytki, ktorych nie ma

O nowej książkowej pozycji dr. Marka Łuczaka już wspominałem. Wydane w Szczecinie rok temu Utracone zabytki sakralne powiatu polickiego prezentują zabytki ruchome, które kilka, kilkanaście lat temu zaginęły, zostały skradzione. Jedną z nich jest wykonany w temperze na desce w pomorskim warsztacie obraz, przedstawiający postać błogosławiącego Chrystusa Pankratora, trzymającego w lewej ręce jabłko królewskie, atrybut władzy. 

Dzieło powstało w II połowie XVIII w. Pochodzi z nieistniejącej świątyni w Mścięcinie. W Tanowie do dziś zachował się kosz, czasza ambony przedstawiający czterech ewangelistów. Tak zwany zaplecek z postacią Chrystusa stanowił integralną część ambony mścięcińskiego kościółka.


Zaplecek ambony zaginął między 1987 a 2002 rokiem. Jest wpisany do rejestru zabytków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. W tanowskim kościółku znajduje się kilka innych zabytków ruchomych, m.in. dwie figury aniołów, anioł chrzcielny, wspomniany kosz ambony, żyrandol, parafialny mebel, dzwon.

O tym traktuje kolejna książka autora. Mam nadzieję, że zapracowany Marek Łuczak znajdzie do wakacji czas, aby spotkać się w Policach na kolejnej gawędzie historycznej, o czym oczywiście wszystkich zainteresowanych poinformuję.
jan

Komentarze