W Przecławiu o historii


14 kwietnia 2016 r. w Publicznym Gimnazjum w Przecławiu na zaproszenie organizatorów zjawiłem się na  spotkaniu historycznym p.t. „Z dziejów II wojny światowej: nasze najbliższe okolice”. Ideą organizatorów było zachęcenie jak największej liczby mieszkańców osady, uczniów do uczestnictwa w spotkaniu. By poznać najważniejsze dzieje świata w okresie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem najbliższych terenów - Ziemi Polickiej.

Forum Zespołu Szkół w Przecławiu odwiedziły osoby interesujące się historią regionalną, nauczyciele, uczniowie. Na początku zaprezentowała się grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Polickiej „Skarb”. Policzanie zaprezentowali umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie armii sowieckiej, wehrmachtu z okresu II wojny światowej. Zachęcali do odwiedzenia stowarzyszenia, opowiedzieli o tegorocznych planach.

Obszerną prezentację fabryki benzyny syntetycznej z interesującym komentarzem  przedstawił inicjator spotkania uczeń III klasy gimnazjum w Przecławiu Krzysztof Andrulonis, który z koleżanką Martą Kuczyńską po okiem nauczyciela historii w gimnazjum Zbigniewem Piaseckim całość przedsięwzięcia przygotował. Obecni na spotkaniu mogli obejrzeć wystawę o polickiej fabryce, zabrać ze sobą przygotowane materiały historyczne, porozmawiać z zaproszonymi gośćmi.
Komentarze

Anonimowy pisze…
Panie Janie, czy wie Pan może, ile kilometrów kwadratowych ma Tanowo? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Żaneta