Jerzy Surwiłło

Miejski ośrodek Kultury odwiedził Jerzy Surwiłło. 67- letni wilnianin od urodzenia. Dziennikarz, publicysta, pisarz, autor kilku książek, książek o Polsce, tej wileńskiej.

Jerzy Surwiłło ma w swoim dorobku wiele cennych inicjatyw na rzecz dobrych stosunków polsko-litewskich. Działał między innymi w sprawie budowy pomnika wieszczów Adama Mickiewicza, i Juliusza Słowackiego. Współpracował przy renowacji muzeum Mickiewicza. Pisał w Kurierze Wileńskim i Gazecie Wileńskiej. Aktualnie redaguje audycję „Magazyn Kombatancki Radia znad Willi”.

Na spotkanie pan Jerzy przywiózł swoje książki: „Od Grunwaldu do Litpolbatu”, „Spacerkiem z marszałkiem po Żmudzi, Wilnie i Wileńszczyźnie”, „To wszystko było, jest w Wilnie”, „Przewodnik po Rossie”.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, która przeniosła obecnych na Kresy Rzeczpospolitej, do Rodaków zamieszkujących tam do dziś. Opowieść autorska wzbogacana osobistymi refleksjami, snuta piękną polszczyzną, ze swadą, szczyptą specyficznego kresowego humoru, jak wartki potok popłynęła przez kilkadziesiąt minut spotkania.

Autor mówił o czasach dawnych, okresie wojny, o zmaganiach Polaków o wolność i suwerenność, II wojnie światowej, zmaganiach z sowietyzacją, czasach nam bliższych, teraźniejszości. Kilka osób kupiło przywiezione przez rodaka jego książki.

/Jan/

Komentarze