Inauguracja Roku Jubileuszowego

Do końca 2009 roku tylko dwadzieścia kilka dni. Wcześniej oczekiwane przez niemal wszystkich Święta Bożego Narodzenia. Mnie tymczasem (i mniemam innym miłośnikom historii miasta) głowę zakrząta przyszły rok, 750. od momentu gdy książę pomorski Barnim I ogłosił wszem i wobec, iż osada Poliz zwaną staje się miastem pomorskim z prawami wzorowanymi na Magdeburgu.

Jako pierwsi ogłaszamy, że 31 grudnia AD 2009 pod Miejskim Ośrodkiem Kultury, pod oknami Galerii Historycznej Polic rozpoczną się uroczystości świętowania tej doniosłej rocznicy. Zabawa rozpocznie się o godz. 23.00 i potrwa do 1.00 w nocy, 1 stycznia 2010 roku. Będę miał przyjemność poprowadzić tę imprezę, czym czuje się zaszczycony. Zaczniemy występem znanej i popularnej grupy, w ostatnich chwilach tego roku rozpocznie się odliczanie ostatnich sekund grudnia. Będą życzenia włodarzy miasta, pokaz ogni i kolejny koncert. Potem wszyscy udamy się do domów i lokali dalej świętować nowy rok! Szczegóły wkrótce...

Post Scriptum:

„Barnim, z łaski Bożej książę Słowian, wszystkim dokument ten oglądającym (pozdrowienie), na wieki wieków. Czyny książąt spiesznie idą w zapomnienie, chyba że zostaną utrwalone w piśmie lub w pamięci świadków”. Tak brzmią pierwsze dwa zdania aktu lokacyjnego księcia Barnima I z 1260 roku, w którym podnosi osadę Police do rangi miasta. Galeria jest w posiadaniu pełnego tłumaczenia z łaciny aktu lokacyjnego. Dzięki uprzejmości autorki tłumaczenia Alicji Kościelnej, z Archiwum Państwowego, owo tłumaczenie Galeria otrzymała z prawem jego prezentacji. Dotąd ten akt nie był publicznie przedstawiony. Uczynimy to 1 stycznia 2010 roku!

Na zdjęciach - uroczystości 700- lecia Polic w Klubie Nauczyciela- 1960 r.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Proszę zwrócić uwagę na roślinki znajdujące się na stole prezydialnym :-)