Pamiątki z Trzebieży

Ktoregoś dnia otrzymalem e-maila od Maćka Jamnickiego z Trzebieży z zapytaniem czy jesteśmy zainteresowani starymi przedmiotami, które jemu nie są potrzebne, a być może przydadzą się w Galerii Historycznej Polic. Odpisałem, że naturalnie tak. Po kilku dniach na portierni MOK oczekiwały mnie owe “klamoty”. Na widok jednego z nich roześmiała mi się z radości gęba na całego.

Moją satysfakcję wzbudził obraz przedstawiający postać Madonny z napisami u góry “Słodkie serce Maryi", u dołu: “bądź mojem zbawieniem”. Jeszcze niżej “300 dni odpustu Pius IX 30 wrzesień 1852”.To bardzo cenna pamiątka utrzymana w dobrym stanie, która wzbogaci dział Galerii “Życie duchowe policzan”. Choć obraz nie pochodzi z XIX wiecznych Polic, to jednak stanowi wartościowy przedmiot kultu religijnego. Należy pamiętać, że powojenni przybysze przywozili tu wiele najcenniejszych ich zdaniem pamiątek, w tym przedmioty kultu, dewocjonalia.

Kupowanie odpustów było tradycją w Kościele, jedną z form zaskarbienia sobie łaski Stwórcy. Kupując obraz, który dziś liczy dokładnie 161 lat przy spełnieniu jeszcze dodatkowych warunków można było otrzymać 300 dni odpustu. Obraz ten stanowi jedną z najcenniejszych oryginalnych pamiątek z XIX wieku w zbiorach GHP.Ponadto Maciej Jamnicki przekazał nam: adapter elektryczny “Narcyz G-260”- 1968 r., magnetofon szpulowy “Tonette”- także lata 60. XX w., Książkę-“Wianki”- 1949- Ludwik Świeżawski, książkę-“Bohater Cis”- Kazimierz Rosinkiewicz- lata międzywojenne XX w.

Mając powyższe na uwadze przypominam, że każdy kto chce przekazać do GHP stare pamiątki, może to uczynić. W rewanżu otrzymuje podziękowanie i potwierdzenie przyjęcia daru oraz zostaje zapisany do księgi ofiarodawców. Zatem zachęcamy i czekamy na kolejne przedmioty z dawnych lat!
jan

Komentarze