Spotkanie z Tanowem

4 listopada w piątek na godzinę 17.00 do MOK, Galerii Historycznej Polic zapraszam miłośników przeszłości miasta i regionu na spotkanie, podczas którego zostanie zaprezentowana kolejna pozycja książkowa. Tym razem poświęcona podpolickiej osadzie Tanowo.

Myśl o spisaniu dziejów Tanowa korciła mnie od dawna. Trzy lata wstecz zacząłem gromadzić materiały. Zależało mi, aby opowiedzieć o osadzie, która ma wielowiekowy rodowód, a współcześnie jest trzecią pod względem liczby mieszkańców osadą Gminy Police.


W tym roku monografię udało się wydać. To dzięki Gminie Police, która takie działania wspiera. Wraz z moim synem Jakubem pozycję przygotowaliśmy. Ujrzała ona światło dzienne we wrześniu 2011 roku.Podczas tworzenia książki wsparło mnie wiedzą i zasobami archiwalnymi sporo osób. Wśród nich Andrzej Kowalik, Dominik Wołyński, sołtys Zygmunt Kołacki, dzielny strażak Marian Siwiela, Elżbieta Żochowska, Sławek Bączyński i inni. Nieocenioną pomocą w poznaniu wiedzy okazały się kroniki OSP, sołectwa, przedszkola, szkoły, Domu Dziecka...

Dawne Tanowo poznałem zwłaszcza dzięki nieocenionej wiedzy Heinricha Bergausa, który w 1865 roku w swoim dziele o Pomorzu poświęcił wsi Tanowo i okolicznym osadom wiele miejsca. Dotarłem też do innych pomniejszych źródeł informacji, które znacznie poszerzyły wiedzę o osadzie nad rzeką Gunicą. Poniżej tanowscy osadnicy. Lata 40. XX w.Dziś osada rozrasta się, rozszerza się infrastruktura miejscowości. Tanowo ma swój ośrodek zdrowia, pocztę, szkołę podstawową, przedszkole publiczne, dwie placówki opiekuńczo - wychowawcze, Ochotniczą Straż Pożarną, zakłady produkcyjne i usługowe, warsztaty, sklepy i to co najistotniejsze: atrakcyjne położenie na trasie Police - Szczecin oraz Szczecin - Niemcy - Hintersee: a dalej Eggesin, Ueckermünde, Anklam, Greifswald. Z ominięciem centrum Polic można dojechać do Trzebieży i Nowego Warpna. Osada jest malowniczo położona i okolona lasami Puszczy Wkrzańskiej. Pewnie z tego powodu działki w Tanowie mają wysoką cenę. Coraz więcej ludzi buduje tu swe domy. Powstały kolejne ulice: Szkolna, Wiosenna, Brzozowa przy których zbudowano wiele nowych domów. Wcześniej budowano na ulicy Gunickiej, Wiatracznej, Młyńskiej. Część działek jest już zabudowanych, wiele kolejnych czeka na swych właścicieli.

O prężności Tanowa stanowi potencjał ludzki i gospodarczy. Stąd osada zasługuje na większe zainteresowanie i zaangażowanie osób wpływowych jak i samych jej mieszkańców w dzieło dynamicznego społeczno - ekonomicznego rozwoju. Dobrze więc, że powstał plan rozwoju miejscowości Tanowo na lata 2008 - 2013. W dokumencie dokonuje się bilansu atutów i mankamentów utrudniających życie mieszkańcom.

Tanowo jest społecznością ludzi młodych i coraz lepiej wykształconych. Ich potencjał można lepiej i skuteczniej wykorzystać na miejscu dla dobra miejscowości. Takie ambicje ma choćby miejscowa szkoła podstawowa czy Stowarzyszenie „Sokoli Las”.

Niniejszą publikacją chcę przedstawić osadę w której pracuję i mieszkam od dawna, w nowym, nieznanym dotąd świetle. Pragnę zwrócić uwagę na miejsce o bogatej historii, przeszłości, tradycji i niewątpliwie dużych możliwościach dalszego rozwoju.

jan

Komentarze