Kolekcjonerzy - łączcie się!

Wakacje na półmetku, wypoczywamy jak umiemy najlepiej, ale 1 września wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rozpocznie się także policki rok kulturalny. W MOK wystartujemy do niego z kolejnym Jarmarkiem Augustiańskim.

Impreza ta różni się bardzo od innych komercyjnych propozycji plenerowego spędzenia czasu. I rządzi się swoimi specyficznymi prawami. Historyczny Jarmark realizowany jest w otoczeniu magicznego, pięknego Wzgórza Maryjnego, które posiada swój niepowtarzalny urok i tajemniczość. Kramy, wyroby, pokazy, prezentacje, konkursy, uczestnictwo grajków, rycerzy, wojów, rzemieślników zmieniają na jeden dzień wiekową Jasienicę nie do poznania.Współorganizuję tę imprezę wraz z przyjaciółmi z MOK od samego początku. Przyglądam się jej i widzę jak ewaluuje ku lepszemu. Ale zależy nam, aby była ona z każdym rokiem lepsza, ciekawsza, żywsza. Pomyślałem niedawno, że mógłbym ją z pomocą przyjaciół poszerzyć o kolejną propozycję.W Policach i okolicach działa kilku jeśli nie kilkunastu kolekcjonerów nazwijmy to roboczo staroci. Przedmioty przez nich zbierane, kupowane zalegają domowe kąty i szafy. Rzadko są prezentowane i to nie jest dobre. Mało tego „zbieracze” mają w swych zbiorach dublujące się eksponaty, bibeloty, którymi mogliby się wymienić lub pozwolić odkupić. Dominik, Łukasz, Andrzej, Wiesiek, Marcin, Zenek i wielu innych mogliby się spotkać z innymi pasjonatami historii, by swe zbiory lub ich część zaprezentować innym. Być może zainteresują się stoiskiem kolekcjonerskim nieznani nam dotąd łowcy staroci.Proponuję więc organizację kolekcjonerskiego stoiska na tegorocznym Jarmarku Augustiańskim, by się spotkać, pogadać, powymieniać, poznać nieznane osoby, które też parają się lokalną historią. Zapraszam osoby posiadające widokówki, fotografie, książki, foldery, druki, mapy, bibeloty i inne jeszcze drobiazgi do spotkania w Jasienicy 1 września AD 2012 od godziny 14.00 na placu pod ruinami poaugustiańskiego zespołu klasztornego. Warunek jest jeden, trzeba zgłosić akces do uczestnictwa w zabawie na mego maila: janzpolic@wp.pl Muszę wiedzieć, ile osób zechciałoby wziąć udział w prezentacji, aby odpowiednio zabezpieczyć stoły, miejsce i inne jeszcze drobiazgi niezbędne do stworzenia kolekcjonerskiego kramu.

Na zdjęciach pokazuję ciekawe przedmioty ze zbiorów Galerii Historycznej Polic. Podobne historyczne pamiątki można będzie przynieść do Jasienicy, by się nimi pochwalić.

jan

Komentarze