Kroniki Gminy Police 1994 - 2010

Wszystko zaczęło się, gdy na początku 1994 roku naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Witold Stefański (z wykształcenia nauczyciel historii) udał się ze mną na spotkanie z burmistrzem Stanisławem Szymaszkiem. Tematem naszej rozmowy był pomysł rozpoczęcia spisywania dziejów Polic na kartach opasłych ksiąg formatu A-3.Księgi nazwano “Kronikami Gminy Police”. Pierwsza z nich objęła dzieje miasta od czasów średniowiecza (XI wiek) po koniec I kadencji samorządu lokalnego - 1994 roku.

Kroniki spisuję już 16 rok. Będzie je można obejrzeć na okazjonalnej wystawie podczas zbliżającej się konferencji historycznej “Police na przestrzeni dziejów”, w holu MOK, w czwartek 28 października. Nadarza się niepowtarzalna okazja przeglądnąć którąkolwiek z 11 już ksiąg kroniki miasta. Każda z nich liczy ponad 100 stron, zawiera fotografie, wycinki prasowe, kserokopie dokumentów, grafikę, rysunki i nade wszystko opisy zdarzeń jakie miały miejsce w Policach i gminie. Są to karty poświęcone władzy samorządowej, pracy urzędów, Rady Miejskiej, burmistrza, opisy wydarzeń z zakresu sportu, kultury, życia społecznego, osiągnięć policzan, prezentacje ciekawych osób i ich dokonań.

Kroniki znajdują się w Urzędzie Miejskim i nie ma możliwości ich wypożyczenia. Zdarza się, że na miejscu przeglądają je studenci, osoby zainteresowane historią miasta. Aby kroniki stały się ogólnodostępne postanowiono je upowszechnić na stronie biblioteki miejskiej www.biblioteka.police.pl w zakładce Kronika Polic. Na razie jest to druga księga, ale jak informuje Urząd wszystkie kroniki w wersji elektronicznej zostaną z czasem dostępne na wspomnianej stronie.Nie ukrywam, że prowadzenie “Kroniki Gminy Police” spisywanie jej od samego początku daje mi wiele satysfakcji, radości, przyjemności. Tym bardziej też chętnie wezmę w ręce kroniki z opisami zdarzeń w jakich uczestniczyliśmy, by je przejrzeć, wspomnieć, porównać zmiany jakie zaistniały w naszym mieście w ostatnich latach. Ponadto będzie można obejrzeć wystawę kilkunastu najcenniejszych fotografii ze zbioru Galerii Historycznej Polic dotyczących Polic na przełomie XIX/XX wieku.

Zapraszam do odwiedzenia MOK-u i uczestnictwa w konferencji historycznej.

Komentarze