Jubileuszowe kalendarium Polic

Schyłek roku służy wspomnieniom, refleksjom, przypomnieniem ważnych dla nas wydarzeń, osobistych, zawodowych w szerszym wymiarze środowiskowych, społecznych. Dziś pokuszę się o przypomnienie najważniejszych imprez, przedsięwzięć jakie odbyły się pod wspólnym mianownikiem 750- lecia Polic. Mimo przeszkód, o których nie warto wspominać ze względu na fatalny styl jakim były realizowane, obchody 750- lecia zostały jednak uczczone. Nie tak jak wprawdzie sobie wyobrażaliśmy, ale zawsze z zaangażowaniem i pasją. Oto kalendarium wydarzeń o charakterze historycznym. Nie wymieniam innych (było ich wiele) turystycznych, wystaw, konkursów...

Styczeń

31.12-1.1 plenerowe powitanie Nowego Jubileuszowego Roku na placu przed MOK. Inauguracja jubileuszu 750-lecia nadania praw miejskich Policom. Na placu zebrała się kilkusetosobowa grupa policzan chcąca powitać nowy rok inaczej. Na scenie pojawił się Barnim I zaś burmistrz Diakun i dyrektor MOK złożyli życzenia i wznieśli toast lampką szampana za pomyślność mieszkańców miasta i samego grodu.
27.1 „Zabytki Gminy Police” stały się polem zainteresowania miłośników historii. Prelegent Jan Antoni Kłys zaprezentował wybrane obszary zabytkowe i obiekty chronione prawem w Gminie Police. Tematu nie wyczerpano. Wrócimy zapewne do niego jeszcze.

Luty


25.2 Gawęda historyczna. Marek Dworaczyk mówił o grodzie mścięcińskim, o średniowieczu w Policach. Wdrożył słuchaczy w atmosferę roku jubileuszowego w mieście. Po prelekcji rozwinęła się interesująca dyskusja obecnych z historykiem- archeologiem.

Marzec

17.3 Kulturalna prezentacja Tanowa w Miejskim Ośrodku Kultury „Tanowo wczoraj i dziś”. Zależało mi na pokazaniu niedocenionej niestety osady, trzeciej po Policach i Trzebieży miejscowości w gminie pod względem liczby mieszkańców (około 1.400 osób w marcu 2010). Tanowo ma swoją historię, swoje atuty i obszary do kulturalno- społecznego zagospodarowania (cmentarz, Góra Żalisko).

Maj

19.5 III Konferencja Nauczycieli Regionalistów w MOK. Udane przedsięwzięcie nauczycieli metodyków historii. Wystawy, występy, prezentacje szkół i ich zainteresowania regionalizmem dowiodły inwencji nauczycieli i ich podopiecznych.

Czerwiec

4-5.6 Uroczysta sesja Rady Miejskiej w MOK z udziałem wszystkich miłośników miasta, zaproszonych gości na okoliczność 750- lecia Polic. Odczytanie przez przewodniczącego Rady Miejskiej Witolda Króla aktu lokacyjnego miasta. Przemarsz do rynku i odsłonięcie dwóch pamiątkowych tablic: na ścianie Urzędu Stanu Cywilnego oraz przed boczną kaplicą kościoła mariackiego. Otwarcie Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w kaplicy mariackiej.

Sierpień

28.8 IV Jarmark Augustiański. Impreza na stałe wpisana w pejzaż Jasienicy. Formuła ta sama, wykonawcy inni. Rzecz w tym, że w jednym miejscu spotkało się wielu sympatyków przeszłości Ziemi Polickiej i zwykłych ludzi, którzy lubią się bawić, w tym wypadku z historią w tle. Przy okazji wizyty Niemców, byłych mieszkańców miasta i regionu odsłonięto dwie tablice w Jasienicy- Duchowie oraz w Policach upamiętniając przeszłość tych ziem w kontekście wydarzeń pierwszej połowy XX wieku.

Wrzesień

4.9 Widowisko, koncert muzyczny „Lux Aeterna” w Parku Staromiejskim poświęcony byłym i obecnym mieszkańcom Polic. O tej imprezie już pisałem na blogu. Odnoszę się do niej na końcu tekstu. Znakomite wydarzenie!

Październik


28.10 Konferencja naukowa „Police na przestrzeni dziejów”. Nigdy dotąd o Policach nie mówiło tak wielu historyków, dotykając tak szerokiego obszaru dziejowego. Pisałem o tym na blogu i w „Wieściach” obszernie.
22-24 Polickie Dni Muzyki 2010 z udziałem wykonawców z Polski i Niemiec. Coroczne święto muzyki chóralnej i sakralnej.

***

Lubię rankingi. Wynika to z natury sportowca maratończyka, nauczyciela wuefisty. Stąd i w tym przypadku po krótkim namyśle najwyżej z wymienionych wydarzeń pod względem kunsztu, przygotowań, organizacji, rozmachu realizacji oceniam koncert „Lux Aeterna”. Tu ukłon w stronę kolegi kompozytora Piotrka Brody, który odważył się takie zadanie podjąć i uczynił to znakomicie. Oczywiście przy pomocy sztabu ludzi nie tylko z MOK, ale też z zewnątrz: Robert Kaanan, chór Akademii Morskiej, inni. Widowisko - koncert zapadł w mej pamięci jako najbardziej spektakularne dzieło w rodzimym wydaniu (sami sobie potrafimy). Niezwykła atmosfera, miejsce koncertu, liczba widzów, to wszystko było na szóstkę. Wielki ukłon dla MOK, dyrektor Anny Ryl, Piotra i kolegów, koleżanek, którzy w tym dziele pracowali!

Wysoko oceniam konferencję historyczną „Police na przestrzeni dziejów”. Cenne, interesujące przedsięwzięcie, dobrze zorganizowane wraz ze swoistą otoczką: okazjonalne wystawy, kuluary.

Trzecim najważniejszym wydarzeniem 750- lecia Polic było poprzez uroczystości, skumulowanie i ożywienie (chyba po raz pierwszy w takiej skali) polickiego starego rynku. Było to niekłamane święto tej zapomnianej kulturowo części miasta.

jan
Zdjęcia: Mariusz Hałgas, Tomasz Łój, Marcin Kłys

Komentarze