Lepiej poznać Mścięcino


Dla policzan Mścięcino, dzielnica miasta w kontekście historycznym kojarzy się mniej lub więcej z wiedzą o filii podobozu Stutthof w Mścięcinie. Tymczasem w tej części miasta, niegdyś samodzielnej osadzie, zawiązała się pracywilizacja policka. Niewielu wzgórze między ulicami Asfaltową i Dębową kojarzy z istnieniem w tym miejscu grodu słowiańskiego. Niewiele osób ma świadomość, że na przełomie XIX/XX wieku osada była miejscem spotkań, turystycznych wędrówek, życia kulturalnego.


Stąd zainteresował mnie projekt nauczycieli klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Policach, którzy postanowili uczniom historię tego miejsca przybliżyć. Między 19 a 29 listopada w poniedziałki i piątki odwiedziło mnie blisko 200 uczniów z ośmiu klas VI “ósemki” z paniami: Anną Sarkowską, Joanną Cudak, Iwoną Gagatek, Małgorzatą Miłoszewską, Wiktorią Bziukiewicz, Beatą Kowalczyk, Beatą Obuchowską i Ewą Jędruch- Dembek.

Spotkania odbywały się w sali konferencyjnej MOK, poparte prezentacją wizualną Mścięcina, starymi, zabytkowymi przedmiotami z okresu osadnictwa grodowego, kopiami, makietami mającymi związek z osadą. Do Galerii Historycznej na I piętrze nie zapraszałem, bowiem trwają tam na nowo prace przy urządzaniu wystawy po zalaniu pomieszczeń, o czym jeszcze przy okazji wspomnę.

Lekcje historii regionalnej spotkały się z życzliwym, uważnym przyjęciem przez uczniów. Spotkania upływały w miłej atmosferze dając mi satysfakcję ze sposobu ich realizacji i uzyskania oczekiwanych efektów.

Na zakończenie w kilku zdaniach (tak gwoli przypomnienia)kalendarium historii Mścięcina:

Neolit- Pierwsze ślady osadnictwa na Wzgórzu Mścięcińskim
IX-XI w. Powstanie i istnienie grodu słowiańskiego
XI w. Migracja ludności w okolice dzisiejszego polickiego rynku
1298 r. Książę Otton I nadaje braciom Gobello i Janowi von Hovene miejsce pod Mścięcinem zwane grodziskiem
XIV - XVIII w. Osada przechodzi przez ręce i władanie kolejnych właścicieli m.in. Burcharda von Schwennenz, Szczecina. W osadzie kwaterują żołnierze cesarscy, Wallensteina, Branderburczycy
XVIII w. Budowa ryglowego kościoła w osadzie
1898 r. Do Mścięcina dociera kolej
Przełom XIX/XX w. W Mścięcinie powstają Dom Strzelecki, Waldhalle, Kurhaus, Waldrestaurat Mückemühle- obiekty restauracyjne, wypoczynkowe, rozrywkowe
1929 r. Do Mścięcina dociera autobus na linii Gocław - Police
1944 r. Założenie i budowa filii obozu KL Stutthof - Außenlager Pölitz
luty-kwiecień 1945 Ewakuacja więźniów, likwidacja obozu
3.9.1956 r. Otwarcie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mscięcinie
lata 50-60. XX w. Na terenie obozu założono tuczarnię trzody chlewnej
lata 80-90 XX w. Powstanie i rozbudowa na terenie obozu miasteczka rzemieślniczego.

Komentarze