Spotkanie w Tatynii

W niedzielę 13 maja w podpolickiej Tatyni, niegdyś niemieckim Hagen doszło do spotkania dawnych i współczesnych mieszkańców wsi. Pretekstem było poświęcenie krzyża na poewangelickim cmentarzu, jednym z dwu, które we wsi istnieją. Uroczystość poprzedziła msza św. Na koniec gospodarze i goście spotkali się w miejscowej świetlicy przy cieście i kawie.



 Tatynia w porównaniu do innych miejscowości Ziemi Polickiej ma nad wyraz bogatą historię. Jedynie Police, Trzebież, Tanowo, Mścięcino, Jasienica jest obszernie opisana. Tatynia podobnie jak Jasienica i Tanowo swą przeszłość wiąże z zakonem augustianów. W Gobelenhagen na przełomie XIII/XIV wieku na krótko osiedlili się augustianie, przybyli tam z Ueckermünde. Z Tatyni przenieśli się w nowe pobliskie miejsce, na Wzgórze Maryjne w Jasienicy. Ich pobyt w obu miejscowościach na trwałe zapisał się w historii.



 Tatynia jest ciekawą miejscowością ze swą architektoniczną ozdobą, kościółkiem z XVII wieku. Zadbane zagrody, domostwa, rzeka Gunica, pobliskie pola i Puszcza Wkrzańska tworzą ciekawą enklawę spokoju i melancholii. Uporządkowany cmentarz z nowym krzyżem stał się od niedawna kolejnym symbolem dawnego Hagen, dziś polskiej Tatynii.
.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Panie Janku dobra robota, to ciekawa historia naszego regionu, śledzę to. Karol Gniwecki