Album Kowalika

W minionym roku na polickim rynku wydawniczym ukazał się interesujący album „Trzebież na starej fotografii” autorstwa Andrzeja Kowalika. Autor jest z zawody rybakiem, z zamiłowania miłośnikiem starej fotografii ukazującej świat przeszłości, przełomu XIX-XX w. Stare zdjęcia, widokówki, kupuje i kolekcjonuje od dawna. Posiada imponujący zbiór, który jest doskonałym sposobem poznania Ziemi Polickiej jakiej z natury rzeczy nie znamy. Najwięcej fotografii z jego zbioru pokazuje dawną Dużą i Małą Trzebież, gdy była osadą nie tylko rybacką, ale też wypoczynkową, znanym kurortem nad Zalewem Szczecińskim, daleko poza granicami Powiatu Randow, Ueckermünde, Szczecinem.

Stu dwunasto stronicowa pozycja prezentuje Trzebież z lotu ptaka, liczne lokale gastronomiczne, plaże, kąpielisko, Wyspę Chełminek, port, statki wycieczkowe, łodzie rybackie, kościół, stare domy i ulice. Przeglądając powoli kolejne strony albumu czytelnik może przenieść się w nostalgiczny czas, poznać ludzi żyjących zupełnie inaczej niż my dziś. Można ujrzeć miejsca, które dziś jakże inaczej wyglądają. Niezwykła to podróż, tym większe więc uznanie dla Andrzeja Kowalika, który mozolnie nabywał kolejne fotografie, tworząc swoistą dokumentację ikonograficzną.
Polecam gorąco album wydany sumptem Gminy Police. Można go nabyć w recepcji Miejskiego Ośrodka Kultury za jedyne 35 złotych. Interes znakomity, dający szansę przeżycia przygody z przeszłością. Na recepcji do wzięcia jeszcze inne pozycje książkowe „biblioteczki gminnej”. Ale o tym następnym razem. Póki co zamieszczam kilka fotografii z albumu. I tak kolejno: plaża, ul. Portowa z widokiem na kościół, jedna z restauracji przy dawnej Dorfstrasse, dzisiejszej ul. Osadników, trzebieskie dzieci.
jan

Komentarze