Święte obrazy


Do dziś w wiejskich domach na ścianach wiszą stare przekazywane z pokolenia na pokolenie obrazy o tematyce religijnej. W moim domu rodzinnym w Kępnicy koło Nysy w kuchni wisi wizerunek Jezusa i Matki Boskiej.

Po środku między nimi najcenniejsza relikwia mej rodziny, niewielki czarny krzyżyk ze skromną metalową postacią Chrystusa. Ten przedmiot wiary powędrował z moją babcią i kilkoma jej dziećmi daleko hen na Sybir. Zostali wygnani z domu rodzinnego w Piaskach koło Wolicy, pod Żółkwią, kilkadziesiąt kilometrów od Lwowa. Dziadka, sołtysa wsi wywieziono w nieznanym kierunku. W wolnej Polsce ze źródeł dowiedzieliśmy się, że w 1940 roku po uprowadzeniu został osadzony we Lwowie, a jesienią tego roku rozstrzelany w podziemiach klasztoru sióstr Brygidek. Na nieludzkiej Syberii skromny, czarny krzyżyk był przez babcię i jej dzieci czczony, chroniony i stamtąd po latach zesłania ze strony bolszewików, powrócił ponownie z nimi do powojennej już innej Polski.Niedawno zwrócili się do mnie Państwo gdzieś z Polski podsyłając zdjęcia dwóch obrazów z postaciami Jezusa i Matki Boskiej z połowy XIX w. Podobny obraz, którego wizerunek zamieszczam powyżej jest w zasobach Galerii Historycznej Polic. Został przekazany na czasową ekspozycję przez właściciela z Trzebieży. Dwa wspomniane obrazy Pani „bojkowej” (tak się podpisała w e-mailowym adresie osoba) są podobne to trzebieskiego.

Obrazy pochodzą z czasu pontyfikatu papieża Piusa IX 1792-1878, który trwał 32 lata między 1846 a 1878 rokiem. Papież ten 3.9.2000 r. został beatyfikowany stając się błogosławionym Kościoła. Za zakup obrazu otrzymywano 300 dni odpustu. Prawie rok mniej pobytu w czyśccu. Kto kupił dwa obrazu otrzymywał w rekompensacie 600 dni odpustu.

Obrazy w swej wymowie są piękne, wykonane ciekawą techniką na płótnie z postaciami Jezusa i Maryi. U dołu słowa: „Słodkie serce Maryi bądź mojem Ratunkiem” oraz pod Jezusem: „Słodkie Serce Jezusa bądź moją miłością”. Poniżej informacja o odpuście oraz data. Postaci świętych wykonane są z wosku, okolone zdobieniem z paproci. Takie obrazy wiszą na ścianie do dziś w niejednym, zwłaszcza wiejskim domu. Są przekazywane następnym pokoleniom w nich żyjących. Czczone, wystawiane do okien podczas procesji Bożego Ciała i innych kościelnych świąt. To istne małe dzieła sztuki, które cieszą oko swą prostotą i szczerością. Na pewno posiadają antykwaryczną wartość.

jan

Komentarze

Anonimowy pisze…
cudowny opis ! Dziękuję za udzielenie wielu informacji. Pozdrawiam! bojkowa ;)