Denkmale pamięci

Są różnego kształtu, wielkości, różnie usytuowane, wolnostojące lub wtopione w bryłę obiektu. Zwykle ustawione na placu kościelnym, ale też i w centrach wsi, w otoczeniu starych drzew.

Pomniki pamięci były wystawiane w niemal każdej niemieckiej wsi, których mieszkańcy uczestniczyli w I wojnie światowej 1914-1918. Walczyli i ginęli. Wsie, gminy wystawiały im pomniki: krzyże, głazy, tablice, rzeźby, płaskorzeźby z wyrytymi nazwiskami poległych, nieraz ze wskazanym miejscem śmierci.


W Gminie Police takie pomniki, cokoły są w Jasienicy, Trzebieży, Przęsocinie, Policach, Pilchowie, Tanowie...Niektóre z nich zostały zaadaptowane jak choćby ten w Niekłończycy czy w Trzebieży. Tak samo jest na mojej Ziemi Nyskiej.Po II wojnie światowej wiele pomników zostało zniszczonych lub zacierano nazwiska na nich wyryte. Niektóre przetrwały do dziś w niezmienionej formie. Oto przykłady. Na zdjęciach kolejno: Denkmal z Hajduk Nyskich z dwiema tablicami pełnymi nazwisk pod płaskorzeźbą św. Jerzego (do 1945 r.). Obok już bez tablic, które po wojnie zniknęły. Dalej Madonna a pod nią nazwiska kępniczan, obok zaś ta sama Matka Boska z Dzieciątkiem ale już bez inskrypcji. To w mojej rodzinnej Kępnicy. Kolejny krzyż z Niwnicy pod Nysą z zachowanymi nazwiskami poległych żołnierzy. I trzy przykłady z Ziemi Polickiej. Kolejno: Niekłończyca, Dobra (nowa tablica) i Tanowo.

Od Moje Małe Ojczyzny

jan

Komentarze