Wspomnienie - Ewa Dąbrowska (1965-2014)

Ewę poznałem w 1997 roku, gdy na fali radości tworzenia i zaistnienia w nowej siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury przy Siedleckiej, w dziele otwarcia Ośrodka wspólnie z rzeszą przyjaciół pracowaliśmy. Ona została szefową Galerii „Obok”, która na długie lata narzuciła żywe tempo przedsięwzięć: wystaw, wernisaży, plenerów artystycznych, twórczych spotkań polickich, szczecińskich, niemieckich malarzy, rzeźbiarzy, kreatorów kultury. Była dobrym menadżerem. Potrafiła dotrzeć do ludzi i środków finansowych, które pozwalały na realizację kolejnych wydarzeń.
Potem rozpoczęła cichą walkę z chorobą, o której wielu nie wiedziało, gdyż Ewa o niej nie mówiła. Odeszła z Galerii jako szefowa, choć jeszcze stosunkowo niedawno prowadziła jeszcze jako instruktor zajęcia z dziećmi. Zaznaczyła się również działalnością w Nowym Warpnie, a właściwie Karsznie, do którego mnie i moich bliskich zawsze serdecznie zapraszała.
Za jej bytności w Galerii miałem przyjemność dwukrotnej prezentacji moich akwarel na wystawach Moje Małe Ojczyzny oraz Moje Anioły. Zdjęcia które prezentuję pochodzą z obu wystaw. Ewa wręcza kwiaty, otwiera wystawę z dyrektor Anną Ryl. Otwarcie wystaw reżyserował kolejny nieodżałowany kreator kultury Zyzio Zdanowicz (1941-2010) W roli aniołów wystąpiły Magdalena Janecka, Ola Słowińska i inne dziewczyny, wówczas z teatru Izabeli Worony.
Odejście  Ewy zasmuciło nas wszystkich w MOK. Jutro o godz. 10.00 podążymy z Nią w jej ostatniej ziemskiej drodze. Tymczasem wierzę, że tam w Niebie łaskawym dla Artystów spotka się z Zyziem, Marianem Yoph-Żabińskim Bronisławą Mesterhazy-Okopińską, Krzyśkiem Tobołą i wspólnie stworzą kolejne tym razem niebiańskie dzieło...

jan


Komentarze