Herb Polic

Mamy drugi tydzień Jubileuszowego Roku 750-lecia Polic. Na razie cicho o właściwych obchodach jubileuszu z wiadomych względów. Tymczasem miłośnicy historii Polic nie próżnują i na swój indywidualny sposób czczą ten fakt. Choćby Andrzej Kowalik, kolekcjoner starych pocztówek i nie tylko. Ostatnio nabył oryginalną i rzadką w obiegu kartkę pocztową, która pięknie koresponduje z rocznicą nadania praw miejskich.



Kartka którą mogę dzięki uprzejmości Andrzeja pokazać, jest jedną z cyklu „Herby miast pomorskich”, wydanych na początku XX stulecia. Kartki były drukowane przez Theodora Wendischa w Berlinie.

Na kartce widzimy „szczeciński”, używany przez wieki herb Polic. Swój autonomiczny herb Police mają dopiero od lat 90. XX wieku. Na niebieskiej tarczy widnieje czerwona głowa Gryfa ze złotym dziobem i koroną. U góry nad herbem sterczy korona w kształcie murów miejskich (corona muralis), stosowana w przypadku uznania rangi miasta. Zwykle składa się z trzech do pięciu baszt. Po obu stronach widnieją stanowiące ornament roślinny kształtne labry. U dołu krzyżują się stylizowane gałązki z liśćmi dębowymi i oliwnymi, złączone wstążkami czerwoną i niebieską. Całość wygląda efektownie i stanowi kolekcjonerski rarytas w zbiorach Andrzeja.

Komentarze