Nowe Warpno na starych pocztówkach

Na tegorocznym lokalnym rynku wydawniczym ukazała się kolejna pozycja. Jest nią album „Nowe Warpno i okolice na starych pocztówkach”. Książka została wydana z inicjatywy znanego tam Zenona Owczarka - regionalisty, znawcy historii zacnego choć małego grodu, sfinansowana przez Urząd Gminy w Nowym Warpnie.



Album w sztywnych okładkach, szyty, poprzedza słowo burmistrza Władysława Kiragi oraz słowo wstępne Autora Zenona Owczarka. Właściciel zbioru, który w części został zaprezentowany w albumie, przedstawia krótki rys historyczny miasteczka oraz przedstawia genezę powstania swoich zainteresowań oraz stale powiększającego się zbioru pocztówek.



Fotografie podzielone są na działy: zdjęcia lotnicze, ratusz i jego okolice, spacer po ulicach Nowego Warpna, pirs i nabrzeże północne, kościół i nabrzeże południowe i zachodnie i wreszcie okolice Nowego Warpna.



Obrazy zawarte na widokówkach są fascynujące i ciekawe. Pokazują miasto początku XX w. kiedy to mieszkający w nim ludzie trudnili się rybactwem, rzemiosłem, przypływały stateczki pasażerskie, każdy mieszkaniec miał swoje zajęcia i rolę do wypełnienia. Nowe Warpno mimo że niezniszczone przez działania wojenne przed wojną, jednak różniło się od współczesnego. Przede wszystkim wielością zakładów, warsztatów, szatą zewnętrzną budynków i ich otoczenia. W albumie dominują widoki obiektów, ale też możemy odnaleźć kilka sielskich zdjęć ówczesnych ludzi. Arcyciekawe są widoki Podgrodzia, Myśliborza Wielkiego, Karszna, Warnołęki, Brzózek, Popielewa. W albumie reprodukowane są mapy okolic, miasteczka.

Pozycja jest cenna i daje kolejną możliwość lepszego poznania historii Ziemi Polickiej, do której Nowe Warpno jest przypisane. Przeglądanie jej daje prawdziwą przyjemność. Przenosi czytelnika w czasy, kiedy życie toczyło się wolniej, spokojniej w miasteczku otoczonym z trzech stron wodą Zalewu i Jeziora Nowowarpieńskiego.

jan
Na zdjęciach:
Nieznana rodzina przy dzisiejszej ul. Kościuszki 22 - 1914 r.
Sielski widok mieszkańców Popielewa - 1929 r.





Komentarze