Policka wojenna pamiątka

Coraz więcej dokumentów, zdjęć, informacji dociera do interesujących się okresem II wojny światowej w Policach. W zasobach Galerii Historycznej Polic odnalazłem pocztówkę statku Dampfer „Bremerhaven” cumującego przy Hakenterrase - Wałach Chrobrego.

Pocztówka jest znana kolekcjonerom. Jednak ta, którą prezentuję nabiera dodatkowej wartości gdyż została wysłana z Polic 9.10. 1940 r. przez Bogumiła Sikorskiego, który w tamtym czasie na statku przebywał. Tekst korespondencji jest łatwy do odczytania. Autor tekstu widoczny jest na zdjęciu wykonanym również w 1940 r. W lewej klapie marynarki znak z literą „P”.
O Dampferze Bremerhaven napisano już wiele. Najpierw Henryk Mąka w swej pozycji Bremerhaven statek śmierci. Współcześnie Jan Benedykt Koziński w Przymuszeni z literą „P” jak Police (2011). W tej pozycji obraz statku więzienia jawi się nieco inaczej niż to przedstawił Mąka. Niewątpliwie przebywanie na statku - więzieniu było katorgą,   karą dla osób tam więzionych. Mimo tego jeszcze wielu faktów dotyczących tego obozu pracy nie znamy. Nie wiemy jaki statek naprawdę był, lecz wiemy  co ludzie tam wycierpieli - choroby, głód, tęsknota, ciężka praca, nieludzkie warunki egzystencji... 


Nie wchodzę w szczegóły przy interpretacji krótkiej treści korespondencji, fotografii autora. Pewnie lepiej uczynią to pasjonaci ze „Skarbu”, którzy takie dokumenty posiadają w dużo większej ilości. 

Widokówkę oraz zdjęcie przekazał Galerii Miłosz Sikorski. Dziękuję! 

jan

Komentarze